Jaką lampę fotograficzną wybrać?

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, jaką lampę fotograficzną kupić? Poznaj podstawowe kryteria wyboru odpowiedniego sprzętu.

Jaką lampę fotograficzną wybrać? Sprawdzamy która będzie najlepsza zarówno do studia jak i mniej profesjonalnego użytku oraz na które parametry warto zwrócić uwagę.

Co musisz wiedzieć o lampie błyskowej?

Dobrze dobrana lampa fotograficzna stojąca lub mocowana do aparatu potrafi odmienić zdjęcie i pomóc wydobyć z niego pożądane szczegóły. To urządzenie, które wyzwalaj wiązkę światła potrzebną do właściwego sfotografowania obiektu i znajduje zastosowanie przy niedostatecznej ilości naturalnej jasności. Lampy fotograficzne można podzielić na dwie grupy w zależności od rodzaju migania: ciągłego lub stałego.

  • Lampy fotograficzne LED. Lampy LED dają światło ciągłe i umożliwiają nie tylko dokładne fotografowanie, ale także filmowanie. Może być wykorzystywana jako źródło światła, ale sprawdzi się też przy wprowadzaniu do zdjęcia ciekawych efektów. Specjaliści preferują używanie tego typu sprzętu w plenerze i jako atut wymieniają to, że LED pozwala emitować konkretny kolor, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów.

Jakie są zalety tych fotograficznych narzędzi? Do głównych zaliczysz z pewnością wysoką energooszczędność i długą żywotność diod. Lampa do lustrzanki LED ma także większą wytrzymałość w stosunku do innych rozwiązań. Warto docenić fakt niskiej emisji ciepła, która sprawdza się w trakcie sesji studyjnych, nie powodując wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Jak w praktyce wygląda praca przy oświetleniu ciągłym? Czasami trzeba dodatkowo odseparować plan zdjęciowy od źródła jasności w miejscu, w którym fotografujesz. Jeśli chcesz robić zdjęcia w zaciemnionym pokoju, to rozwiązanie okazuje się wyjątkowo skuteczne. Jednak w przypadku działania w dziennych warunkach, możesz napotkać na trudności w postaci poruszania scen. Aby ulepszyć efekt, należy wówczas odpowiednio dopasować czułość ISO i oprzeć aparat na statywie.

  • Lampy fotograficzne błyskowe. Fotograficzna lampa błyskowa daje światło w formie migawki, dzięki czemu jest ono zdecydowanie mocniejsze. Sprawdzą się w większości sytuacji i są uznawane za najbardziej uniwersalne narzędzia. Można je stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, a wykonane ujęcia z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Przy użyciu lampy błyskowej wykonasz wspaniałe portrety i wykorzystasz funkcję makro.

Zewnętrzna lampa błyskowa pozwoli sprawnie dostosować światło do Twojego aparatu. Nawet wykonując zdjęcia na niskich czułościach ISO, unikniesz poruszania czy szumów. Duża ilość wyzwalanej jasności w krótkim czasie umożliwi mocne zamknięcie przesłony, dzięki czemu uzyskasz pokaźną głębię ostrości. Warto dodać, że tego typu narzędzia są zwykle wyposażone w tak zwane światło modelujące, które zapewnia źródło ciągłości i tym samym łatwe ustawianie intensywności.

Polecane lampy błyskowe

Jakie lampy studyjne warto sprawdzić?

Jeśli chcesz kupić dobrą studyjną lampę, weź pod uwagę, jakim budżetem dysponujesz. Ceny wynoszą od kilkuset do paru tysięcy złotych, wśród których znajdziesz modele z zasilaniem akumulatorowym lub automatycznym. Na jakie parametry trzeba spojrzeć, aby wybrać najlepiej? Poniżej znajdziesz zestawienie pożądanych cech:

  • Czas ładowania. Jeśli zrobisz zdjęcie za wcześnie, lampa może błysnąć z mniejszą ilością światła i spowodować, że fotografia będzie niedoświetlona lub czarna. Warto zatem wybrać model z krótkim okresem oczekiwania na gotowość – unikniesz w ten sposób przeoczenia ważnego. Na rynku są dostępne warianty uzyskujące odpowiednią ilość energii w ciągu od 0,1 do 2 s.
  • Temperatura barwy. Gdy zależy Ci na dobrym odwzorowaniu kolorów, szukaj lamp z dobrą powtarzalnością temperatury barwowej błysku. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu na dodatkowych poprawkach w dostosowywaniu odcieni.
  • Moc żarówki pilotującej. Im wyższa wartość tego parametru, tym przyjemniejsza staje się praca przy ujęciach i możliwość użycia lampy jako światła ciągłego, co daje dużo większe perspektywy.
  • Czas błysku. Jeśli chcesz używać lampy do zamrożenia ruchu, zwróć uwagę na tę wartość. Krótszy okres przyda się przy fotografowaniu ruchu czy spadających kropli deszczu.
  • Maksymalna energia błysku i jej regulacja. Gdy zamierzasz robić zdjęcia nocą, na przykład w centrum miasta, w którym napotkasz na ciąg latarni, przyda Ci się szeroki zakres rozpiętości błysku. Wszystko po to, aby móc uzyskać efekt niewielkiej różnicy oświetlenia głównego modela od źródła jasności lamp ulicznych.

Dlaczego warto zainwestować w lampę studyjną?

Lampy studyjne mają coraz przystępniejszą cenę i są wygodne w użyciu, co sprawia, że nadają się nie tylko do profesjonalnego studia. Mogą służyć do wspaniałej zabawy z fotografią artystyczną lub umożliwią wykonanie pięknych portretów rodziny. W pracy z tym wyjątkowym akcesorium poznasz oddziaływanie światła i zgłębisz tajniki ciekawych sztuczek balansowania jasnością, które dadzą Ci ogromne źródło satysfakcji. Lampa błyskowa zewnętrzna studyjna w opiniach użytkowników często jest określana mianem ciężkiej, mało mobilnej oraz wymagającej sporej ilości przestrzeni. Osąd ten wynika ze skojarzeń w kierunku starszych modeli i w nowoczesnych rozwiązaniach zupełnie nie ma odniesienia do tych faktów.

Czy warto wybrać stojącą lampę studyjną?

Typowa lampa błyskowa zewnętrzna studyjna przeznaczona jest do pracy wewnątrz pomieszczeń. W skład jej budowy wchodzą między innymi: palnik, żarówka modelująca, panel sterujący oraz kondensatory. Wśród wielu modeli znajdziesz również takie, które opierają swe działanie o diody ledowe, a sterujesz nimi za pomocą zdalnego pilota. Lampy studyjne posiadają moc w zakresie od 300 do nawet 1200 Ws, dzięki czemu możesz precyzyjnie sfotografować obiekt. Jednak należy pamiętać, że wartość tego parametru wiąże się z mniejszą mobilnością sprzętu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • moc i zakres regulacji – najlepiej, aby ta wartość oscylowała w granicach 200–300 Ws;
  • statyw – zwróć uwagę na solidne wykonanie i możliwość stabilnego ustawienia;
  • akumulator – zewnętrzna lampa błyskowa studyjna powinna posiadać baterię, która przyda się w sesjach plenerowych;
  • czas ładowania – krótki okres osiągania gotowości uprości Ci pracę i przyspieszy osiągnięcie pożądanych efektów.

Polecane lampy studyjne

Czy warto kupić lampę fotograficzną?

Dlaczego zewnętrzna lampa błyskowa jest warta inwestycji? Przede wszystkim uzyskasz dzięki niej większą mocą, co da dużo skuteczniejszy zasięg świecenia. Warto zwrócić uwagę na modele zaopatrzone w system TTL, który umożliwia współpracę między aparatem a lampą – polega to na przekazaniu informacji o parametrach ustawionych w sprzęcie. Do plusów zaliczysz także możliwość zmiany kierunku błyskania i, co się z tym wiąże, używania odbitego światła, na przykład od ściany.

Użytkownicy chwalą to rozwiązanie ze względu na małe ryzyko występowania efektu czerwonych oczu, który niejednokrotnie psuje ciekawe ujęcia. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem czy amatorem, wybierz dodatkowe narzędzie w postaci zewnętrznej lampy fotograficznej, a z pewnością Twój rodzinny lub profesjonalny album zapełni się niesamowitymi zdjęciami, do którego chętnie będziesz sięgać.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.